Bahçeli: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini sorgulayan, karalayan çevrelerin asıl korkusu uyanan devin ayağa kalkmasıdır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Bahçeli’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye seçimsiz bir döneme girmiştir. Önümüzdeki bu zorlu süreç doğru etkin kararlı kaliteli ve sonuç odaklı gelişmelere birer birer sahne olmalıdır. Milletimizin beklentisi sürdürülebilir hizmettir. Eğer siyaseti aklın rehberliğinde somut gerçekteki düğümlerin çözülmesi veya sorunların sürüklediği çıkmaz sokaklardan çıkabilme kabiliyeti şeklinde yorumlarsak ki en isabetli tarif de kanaatimce budur. O halde gereğini yapmak için vakit kaybetmeksizin işe koyulmalıyız. Yeni yüzyılda mutlu devlet huzurlu fert idealine el birliğiyle inanç birliği halinde muhakkak ulaşmalıyız.

“Cumhur İttifakı Türk devrinin serden geçti yüreğidir. Tarihi dokumuza kültürel müktesebatımıza milli özlemlerimize doğrudan muvaffak olan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi milletler mücadelesindeki stratejik kuvvetimizdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini sorgulayan karalayan yaralayan çevrelerin asıl korkusu uyanan devin ayağa kalkması, küresel ve bölgesel hadiseler karşısında özü geçen bir Türkiye’nin doğudur. Doğum sancılı olsa da doğan kuvvet lider ülke Türkiye’dir.

“İsrail, müzakerelerde ilerleme kaydedilmemesi halinde Refah’a kara saldırısı tehdidini gündemde tutmaktadır. Batı Şeria da tehlike altındadır. Siyonist azgınlığın hesabı Filistin topraklarını yutmak, Filistinli mazlumların mısır ve Ürdün’e sürmektir. Bu tarihin ne vicdanın ne de insanlığın kabul etmeyeceği bu barbarlığın sonu yoktur. Birleşmiş Milletler Filistin sorununun çözümünde acz içindedir. Reforma tabii tutulması artık kaçınılmazdır. Güvenli konseyindeki veto sistemi makul çözüm arayışlarını devamlı tıkamakta, ahlaki ve şeffaflıktan yoksun olarak kabule dilmekte bu da BM’nin temel ilkeleriyle çelişmektedir. Konsey yapısı ve daimi üyelerin veto yetkisi nedeniyle dünya barışı ve çatışmaların önlenmesi için bir umut olmaktan bugünkü haliyle çok uzaktır. BM güvenlik konseyi ikinci dünya savaşının hemen sonrasındaki şartlarda kurulmuştur. Kararlar 15 üyenin en az 9’unun onayıyla alınıyor olsa da sadece daimi üye statüsündeki ülkelerin veto hakkı bulunmaktadır. Konseydeki üyelik şartlarının ve yetkililerin değişikliği için BM anlaşmasında değişiklikler yapılması zorunluluğu ertelenemez düzeydedir. Daimi üyeliklerin sorgulanması tartışmaların önemli bir unsurudur.

“Daimi üyeler tarafından sahip olunan veto yetkisinin yerine çift çoğunluk sisteminin getirilmesi, veya daha geniş bir ülke yelpazesinin uluslararası karar alma süreçlerine dahil edilmesi görüş bildirmesine imkan sağlayacak bir mekanizmasının inşası teklifimizdir.

“(İsrail’e yakıt satışı) Soyadının ağırlığını taşımaktan aciz onların nerede durduğunun kimlere hizmet ettiğini kuşkusuz herkes bilecek ve öğrenecektir.3-5 belediye almak siyasi ikbal ve ihtiraslarını tatmin etmek maksadıyla her türlü kılığa girenleri milletimiz hoş görmeyecektir.

“Öyle insanlar vardır ki kalbi kof dışı dost görünür; öyle yaklaşırlar ki dışı hoş özü boştur. Bilinmelidir ki Cumhur İttifakı hesap yapanlara mecbur değildir.

İmamoğlu’na Hamas tepkisi!

“İstanbul Belediye başkanının ABD’nin bir tv kanalına yaptığı açıklamalar, bu çerçevede Hamas’a terör örgütü iftirası atması ne hikmetse jet yakıcılarda bir rahatsızlık uyandırmamıştır. Bu şahsın ağzından PKK-YPG’ye karşı tek bir kelamın çıkmadığı acaba sadece biz mi duymadık. PKK’ya terör örgütü diyemeyen İstanbul Belediye Başkanı’nın Hamas’a terör örgütü yaftası vurmasının akılla, izanla, vicdanla bağdaşır bir yanı olmadığını sadece biz mi düşünüyoruz. Siyasetin Jetgilleri neredesiniz? Niye konuşmuyor, üç maymunu  oynuyorsunuz? Toprağını, yuvasını, insanını savunan Hamas’a terör örgütü demek Netantahu’ya vekalet etmek, siyonizmin değirmenine su taşımak, cinayetleri onaylamak demektir.

 

Ayrıntılar gelecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x