Anime tutkunları için en kötü gün! Daha kötüsü gerçekten olamaz

Toriyama’nın vefatı, resmi Dragon Ball Z X (eski adıyla Twitter) hesabından 7 Mart’ta duyuruldu. Açıklamaya göre, ünlü sanatçı akut subdural hematom sonucu yaşamını yitirdi.

Yaratıcı sürecin tam ortasında, büyük bir hevesle üzerinde çalıştığı birçok eseri yarım bırakarak aramızdan ayrılan Toriyama, sanatı ve mangaları ile dünyaya büyük bir miras bıraktı. Bird Studio ve Capsule Corporation Tokyo’nun ifadesine göre, dünya çapında milyonların desteği sayesinde, Toriyama 45 yıldan fazla bir süre boyunca yaratıcılığını sürdürebildi. Sanatçının yaratıcı dünyasının, onun aramızdan ayrılışının ardından da uzun yıllar boyunca sevilmeye devam edeceği umuluyor.

Manga endüstrisine 23 yaşında Kodansha’nın Weekly Shōnen Magazine dergisinde amatör bir manga yarışmasına katılarak adım atan Toriyama, 1980’de sevilen gag manga serisi Dr. Slump ile kendini ispatladı. 1984’te, daha sonra büyük popülerlik kazanacak Dragon Ball Z ve Dragon Ball Super serilerini de doğuracak olan kült fantastik aksiyon komedi shonen savaş serisi Dragon Ball’ı yayımladı. Dragon Ball, daha sonraları Eiichiro Oda, Tite Kubo ve Masashi Kishimoto gibi sanatçıların One Piece, Bleach, Naruto gibi klasikleri yaratmalarına ilham verdi.

Toriyama, oyun tarihi açısından da önemli bir figürdü; sanatı, Japonya’daki ilk konsol RPG’lerinden biri olan Dragon Quest’in temelini oluşturdu. 90’ların ortalarında, Toriyama, Dragon Quest’in yaratıcısı Yuji Horii ve Final Fantasy’nin yaratıcısı Hironobu Sakaguchi ile iş birliği yaparak, hala gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri olarak kabul edilen Chrono Trigger’ı yarattı.

Toriyama’nın son çalışmalarından biri, yakında çıkacak olan Dragon Ball Z spin-off serisi Dragon Ball Daima’nın orijinal karakter tasarımlarıydı. Bu seri, Dragon Ball’ın hayalperest dünyasında, chibi tarzı Goku ve Vegeta’nın maceralarını konu alıyor. Toriyama’nın başka bir eserine dayanan Sand Land oyunu ise Nisan ayında piyasaya sürülecek.

New York Comic Con 2023‘te yapılan bir panelde, Daima’nın yönetici yapımcısı Akio Iyoku, Toriyama’nın Daima’nın hikayesi, karakter tasarımı ve daha birçok yönü üzerinde “normalden daha fazla” derinlemesine çalıştığını belirtti. Iyoku, “Ayrıca, hikaye için tamamen yeni bölümler planladı, bu yüzden serinin başlamasını dört gözle bekleyin” dedi. Dragon Ball Daima, 2024 sonbaharında yayımlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x